Skoči na glavno vsebino

Začetek organiziranega športa na slovenskem sega v leto 1863, ko je bilo 1. oktobra ustanovljeno prvo telovadno društvo Južni Sokol. S tem so bili postavljeni temelji za razvoj organiziranega športa v Sloveniji, razvoj športa v šolah, razvoj športnih društev, izobraževanja kadrov in oblikovanje trdne podlage za številne dosežke naših športnikov.

Dan slovenskega športa je nov državni praznik, ki je bil leta 2019 na pobudo Olimpijskega komiteja Slovenije potrjen leta 2021 na junijskem glasovanju v Državnem zboru. Predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Bogdan Gabrovec je dejal, da je “praznik posvečen slovenskemu športu in promociji športa v najširšem smislu ter s posebnim poudarkom, da vse Slovenke in Slovenci praznik obeležimo z lastno telesno dejavnostjo”, takratni predsednik republike Slovenije Borut Pahor pa je pobudo na prireditvi s posebnim sprejemom podprl z besedami: »Šport je, tako kot kultura, ena od stvari, ki nas povezujejo.”

Slovenija se je vključila v Evropski teden športa, ki vsako leto poteka zadnjih sedem dni v mesecu septembru. Nov državni praznik Dan slovenskega športa praznujemo v Sloveniji 23. septembra, sa je na ta dan na Olimpijskih igrah v Sydneyu leta 2000 bila prvič zaigrana slovenska državna himna – Zdravljica, ko sta si zlato priveslala dvojec Iztok Čop in Luka Špik ter strelec Rajmond Debevec z malokalibrsko puško na 50 metrov. Kasneje je slovenska Zdravljica na olimpijskih igrah bila še mnogokrat zaigrana, zanjo so zalsužni športniki: Primož Kozmus, Urška Žolnir, Tina Maze,Tina Trstenjak, Benjamin Savšek, Primož Roglič, Janja Garnbret, Urša Bogataj, Nika Križnar, Tim Zajc, Peter Prevc in Andreja Leški ter zlati paraoilimpijci: Franjo Izlakar v suvanje krogle in metu diska, Mateja Pintar v namiznem tenisu, Veselka Vukojević Pevec v streljanju. Ne smemo pozabiti tudi na naše slovenske zlate olimpionike izpred časa samostojne Slovenije, kot so: Leon Štukelj, Miroslav Cerar ter ženska in tudi moška rokometna reprezentanca.

Slovenski vrhunski športniki nas postavljajo na svetovni zemljevid sveta, nas navdajajo s ponosom in krepijo našo narodno zavest. Hkrati pa slovensko javnost motivirajo, da se tudi sami ukvarjamo s športom, tisto prostočasno dejavnostjo, ki ima izredno pozitivne učinke na posameznika in družbo. Šport krepi, vzgaja, spodbuja pozitivne vrednote in povezuje Slovenijo.

Vir foto: Telovadno društvo Sokol

Orodna vrstica za dostopnost