Skoči na glavno vsebino

Beseda demokracija izvira iz dveh grških besed, in sicer δημο (demo – ljudstvo) in κρατία (kratia – vlada). Torej ljudstvo in vlada. V Slovarju slovenskega knjižnega jezika zasledimo naslednji dve razlagi te besede. Demokracija je politična ureditev z vladavino večine, ki varuje osebne in politične pravice vseh državljanov in  načelo enakopravnosti pri odločanju v življenju kakega kolektiva.

Letošnja tema Dneva demokracije je priporočilo: “Umetna inteligenca za vse”

Poročilo opredeljuje naslednja načela, ki bi morala voditi oblikovanje novih globalnih institucij za upravljanje umetne inteligence:

Inkluzivnost: vsi državljani, vključno s tistimi na globalnem jugu, bi morali imeti možnost dostopa do orodij umetne inteligence (UI) in njihove smiselne uporabe.

Javni interes: upravljanje bi moralo preseči načelo ne škoditi in opredeliti širši okvir odgovornosti za podjetja, ki gradijo, uvajajo in nadzorujejo umetno inteligenco, ter uporabnike na nižji stopnji.

Osrednja vloga upravljanja podatkov: upravljanja umetne inteligence ni mogoče ločiti od upravljanja podatkov in spodbujanja skupnih podatkov.

Univerzalno, omrežno in več deležnikov: upravljanje umetne inteligence bi moralo dati prednost univerzalnemu nakupu držav in deležnikov. Izkoristiti mora obstoječe institucije prek mrežnega pristopa.

Mednarodno pravo: Upravljanje umetne inteligence mora biti zasidrano v Ustanovni listini Združenih Narodov, mednarodnem pravu o človekovih pravicah in ciljih trajnostnega razvoja.

Kako inteligentna je umetna inteligenca si lahko preberete v sobotni prilogi Dela izpod peresa Zdravka Kačiča.

Vir foto: OZN

Orodna vrstica za dostopnost