
Janez Vesel, s psevdonimom Koseski, se je rodil na današnji dan, 12. septembra 1798 v zaselku Gorenje v Spodnjih Kosezah blizu Moravč. Z ženo Juliano Theresio Thomann sta imela sedem otrok, dva sinova in pet hčera. Hči Julija se je poročila s Slovencem iz Lipe na Koroškem z izvirnim priimkom Kogej. Njun sin je nam dobro poznan, saj je primus alpinizma v Julijskih Alpah, humanist, pisatelj in pravnik alpinist, Julius Kugy.
Janez Vesel Koseski je pesnikoval in pisateljeval tako v nemškem kot tudi v slovenskem jeziku. Prevajal je liriko iz nemščine, angleščine, italijanščine in ruščine. Slovencem je približal Schillerja, Goetheja, Byrona, Danteja, Puškina, Homerja in druge.
Čeprav Veselu očitajo nenavaden jezik, je imelo njegovo pesništvo za takratni čas pomembno politično propagando z narodno zavednimi sporočili. Preko svojih del je Slovencem vlil jezikovno, literarno in zgodovinsko samozavest. Njegova je med drugim tudi kratka prozna povest iz leta 1845 z naslovom V jamo pade, kdor jo drugemu koplje.
Po Janezu Veselu – Koseskem so leta 1923 poimenovali ulicov Trnovem v Ljubljani in še danes nosi njegovo ime.
Foto: Razglednica posvečena slovesnosti ob vzidanju spominske plošče na pročelje rojstne hiše štirinajst let po smrti Janeza Vesela Koseskega.