Skoči na glavno vsebino

Jamske slikarije nastale izpod veščih rok kromanjonskega človeka v kompleksu podzemnih jam v dolini Vézère najdemo med 147 prazgodovinskimi najdišči iz paleolitika, kjer je kar 25 poslikanih jam.

Med njimi je tudi jama v Lascauxu v jugozahodni Franciji, kjer je mladi, komaj 18-letni mladenič Marcel Ravidat 8. septembra po naključju odkrili, da gre za veliko podzemno jamo. Štiri dni kasneje, na današnji dan, 12. septembra 1940 se je vrnil s še tremi prijatelji, da bi jamo raziskali.  Svetili so si s petrolejko. Na stenah izvirnih jam v bližini vasi Montignac v departmaju Dordogne je po stenah polno slik živali, ki so živele na tistem območju v času mlajšega paleolitika: biki, turi, konji in jeleni. Prizori lova prikazujejo približno 100 živalskih figur, ki so izjemne zaradi svojih podrobnosti, bogatih barv in naravne kakovosti. Poslikave so del paleolitske umetnosti.

Danes obeležujemo 45. obletnico, ko je Lascaux – Arheološka najdišča in jamske poslikave v dolini reke Vézère dodan na seznam Unescove svetovne dediščine.

Vir foto: Grotte de Lascaux

Orodna vrstica za dostopnost