Skoči na glavno vsebino

Dan krvodajalstva v Republiki Sloveniji praznujemo vakega 4. junija, saj so na ta dan leta 1945 v Sloveniji prvič odvzeli in konzervirali prvih 19 steklenic krvi.

Krvodajalstvo ima v Sloveniji dolgo in uspešno tradicijo. S prostovoljnim in neplačanim krvodajalstvom se že vrsto let zagotavljajo zadostne količine varne in kakovostne krvi za bolnike, ki jo življenjsko potrebujejo. V Sloveniji daruje kri okoli 5 odstotkov prebivalcev in jo na leto zberejo med 42.000 in  45.000 litrov različnih krvnih skupin, kar zadošča potrebam slovenskega zdravstva. V Sloveniji na leto daruje kri 95 tisoč krvodajalcev, med njimi je ena tretjina žensk in dve tretjini moških. Številčnost vseh krvodajalcev je dokaz, da so v Sloveniji solidarnost, pomoč drugim cenjeni vrednosti, kar je tudi temelj krvodajalstva.

Na spletni strani Zavoda Republike Slovenije za transfuzijsko medicine si lahko ogledate stanje zalog krvi po krvnih skupinah. V bazo krvodajalcev se lahko vpišejo polnoletne osebe, ki izpolnjujejo pogoje, ki jih opredeljuje ta Zavod.

Rdeči križ Slovenije organizira krvodajalske akcije že od leta 1953. Vsako leto pripravi program krvodajalskih akcij, ki je usklajen z zdravstveno službo in z neposrednimi organizatorji. Programi krvodajalskih akcij so redno objavljeni v časopisih, revijah, radiu, televiziji in na internetu.

Svetovni dan krvodajalcev se je porodil pol stoletja kasneje; pri Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) Združenih narodov obeležujejo dan krvodajalcev vsakega 14. junija, od leta 2004. Letošnji jubilejni, 20. svetvni dan krvodajalcev nosi slogan: “Hvala, darovalci!”

Foto daroval: jaibharat tv

Orodna vrstica za dostopnost